Sikiş
X 20
Bugun...
SON DAKİKA

Kasko’da Ençok Merak Edilen Araç Rayiç Değer Nedir? ‘Merak ettiklerinizi ‘ECE’ açıklıyor’

Kasko’da Ençok Merak Edilen Araç Rayiç Değer Nedir? ‘Merak ettiklerinizi ‘ECE’ açıklıyor’
facebook-paylas
 Tarih: 03-06-2020 00:51:39  -   Güncelleme: 03-06-2020 00:58:39

Kasko’da Ençok Merak Edilen Araç Rayiç Değer Nedir? ‘Merak ettiklerinizi ‘ECE’ açıklıyor’

Son yıllarda kasko poliçesi üzerinde belirtilen ARAÇ RAYİÇ değeri birçok sigortalılar tarafından merak edilen konular arasına girdi.Tüm merak edilenleri SAAD Genel Başkan yardımcısı ve Ece Sigorta yönetim kurulu Başkanı Halil İbrahim Ece’ye sorduk.

İşte Kasko poliçesinde Araç Rayiç değeriyle ilgili merak edilen tüm konular.

Peki araç rayiç değeri nedir?,

Halil İbrahim Ece; Medyana gelen hasar sonrasında ağır hasar aracın yani pert olan aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu gösterir.Açık bir dille söylemek gerekirse aracın o gün ki piyasa değeridir.Araç değerleri yıldan yıla değişeceğinden, örneğin 2010 yılındaki bir aracın şu anki değerini belirlemek için rayiç değer belirleme yoluna gidilir.

Araç Rayiç Değer Hangi Durumlarda Gereklidir?,

Halil İbrahim Ece; Kasko bedeli belirlenmesi,kasko sigortası bulunan araçların hasar ve pert durumlarında önemlidir. Hasar gören veya pert durumundaki bir araç için sigorta şirketi tarafından yapılacak olan ödeme, önceki dönemlerde, poliçeye göre belirtilen kasko değerinden gerçekleşirdi.

Yani aracın o günkü değeri ne olursa olsun, poliçede yazan tutar ödenirdi. Bu da ekonomik dalgalanmalar olduğunda ve araç değeri yükseldiğinde araç sahibini zor durumda bırakırdı. Kasko yasası ile bu durum ortadan kalkmış bulunuyor. Bundan sonra poliçeye araç bedeli yerine, araç bedelinin nasıl belirleneceği yani rayiç bedel” yazıyor. Böylece aracın pert olması veya hasar görmesi durumunda ödenecek tutar konusunda sigortalı ile sigorta şirketi arasında çıkan anlaşmazlıklar da son buldu. Aracın sigortalandığı tarihteki değeri değil, hasar gördüğü tarihteki değeri dikkate alınıp buna göre sigorta şirketleri ödeme yapıyor.

Araç Rayiç Değer Belirlemede Kullanılan Referans Kaynakları nelerdir?

Halil İbrahim Ece;Yeni kasko sistemi ile birlikte sigorta şirketleri, araç rayiç değer belirlemede birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanabilecek. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:

  • TSB Kasko Değer Listesi
  • Sahibinden.com
  • DOD
  • Arabam.com
  • Yetkili Servisler                                                                                                                                                                                         

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Halil İbrahim Ece;Kasko sigortanızı yaptırarak kaza ve pert risklerine karşı bütçenizi güvence altına alabilirsiniz. Bir kaza gerçekleştiği zaman ortaya çıkan hasar bedelini cebinizden ödemek yerine sigorta şirketinin ödemesi, bütçeniz açısından oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu açıdan geç olmadan aracınıza kaskonuzu yaptırınız, yüksek maliyetler ödemek zorunda kalmayınız.Sevgi ile kalınız..

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI
YUKARI