Bugun...Selçuk Öncülüğünde Türk Dünyası Baküde Buluşuyor

Tarih: 25-08-2017 14:00:00 + -


INOCTE 2017 II. Uluslararası Osmanlı Araştırmalarında Yeni Eğilimler Kongresi Selçuk Üniversitesi (SÜ) öncülüğünde 12-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in de katılımıyla Bakü’de gerçekleştirilecek.


Selçuk Öncülüğünde Türk Dünyası Baküde Buluşuyor

Selçuk Üniversitesinin öncülüğünde Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü, Sütçü İmam Üniversitesi ve Hazar Üniversitesi’nin paydaşlığında 12-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in de katılımıyla INOCTE 2017 II. Uluslararası Osmanlı Araştırmalarında Yeni Eğilimler Kongresi gerçekleştirilecek. Geçen yıl yine Selçuk Üniversitesi’nin öncülüğünde Bosna Hersek’te düzenlenen kongre bu yıl ‘Doğu ve Batı Türklüğünün Ortak Tarihi Devirleri ve Münasebetleri’ ana temasıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanıyor. Genel koordinatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaattin Aköz’ün yaptığı kongrede farklı ülkelerden 100’ün üzerinde bildiri sunulacak. Selçuk Üniversitesi’nden 12 bildirinin yer alacağı kongreye Türkiye’den 30’un üzerinde üniversiteden bilim insanları katılacak.

Kongrenin açılışı ilk Türklük Kurultayı’nın yapıldığı binada gerçekleştirilecek

Geçtiğimiz Mayıs ayında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in ve Kongre Genel Koordinatörü Prof. Dr. Alaattin Aköz’ün Bakü’ye gerçekleştirdikleri ziyaretler ve kurumlar arası anlaşmalarla temelleri atılan kongrenin Bakü’de yapılması kararlaştırıldı. Kongrenin açılışı, 1926 yılında 131 Türkoloğun katılımıyla ilk Türklük Kurultayı’nın yapıldığı Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMEA) binasında 12 Eylül’de gerçekleştirilecek. Kongre açılışına bilim adamlarının yanı sıra devlet protokolü, rektörler, kurum müdürleri, yüksek kurum başkanları ve daire başkanları da katılacaktır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığının düzenleyeceği Osmanlı Arşiv sergisi açılışının ardından Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde yapılacak oturumlar ve bildiri sunumları ile kongre devam edecek.

Azerbaycan, Moğalistan, Türkmenistan, Macaristan, Romanya, Bosna Hersek’in de aralarında bulunduğu 10’a yakın ülkeden katılımlarla 3 gün boyunca sürecek.
Kaynak: İHAEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • GÜNDEM
  GÜNDEM
 • SPOR
  SPOR
 • SİYASİLER
  SİYASİLER
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. GÜNDEM
 2. SPOR
 3. SİYASİLER
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • JÖH ve PÖH timleri ant içerek Afrin'e girdi
  JÖH ve PÖH timleri ant içerek Afrin'e girdi
 • Alman vatandaşından duygulandıran Afrin yorumu
  Alman vatandaşından duygulandıran Afrin yorumu
 • Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
  Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 • Trafik kazaları mobese kameralarında
  Trafik kazaları mobese kameralarında
 • Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
   Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 • Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
  Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
 1. JÖH ve PÖH timleri ant içerek Afrin'e girdi
 2. Alman vatandaşından duygulandıran Afrin yorumu
 3. Şile'de batan 'Bilal Bal' isimli gemide son doğum günü
 4. Trafik kazaları mobese kameralarında
 5. Rekortmen Türk Avrupa televizyonlarını salladı !
 6. Dünyanın ilk robot vatandaşı: Sophia
VİDEO GALERİ
YUKARI