Bugun...

Araç Değer Kaybı Tazminatınızı Nasıl Alabilirsiniz ?

 Tarih: 30-04-2018 22:54:00  -   Güncelleme: 16-08-2018 00:06:00
Halil İbrahim Ece

 

Değerli okurlarım sizlere bu yazımızda 7’den 70’e herkesin anlayabileceği bir dilden aşama aşama “araç değer kaybı tazminatınızı nasıl alacağınızı” anlatacağım.

Meydana gelen trafik kazasında hasar gören motorlu aracın bu hasar nedeniyle piyasa değerinde oluşan azalma olarak ifade edilebilir.

Bir örnekle açıklayacak olursak; daha önce hasar görmemiş bir aracın piyasa değeri 60 bin TL iken, karışmış olduğu bir kazada hasarlanması durumunda aracın piyasa değerinin 55 bin TL‘ye düştüğü varsayılırsa, aradaki 5 bin TL’lik fark araç değer kaybı olarak tanımlanır.

Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası devreye girecektir.

Araç Değer Kaybını Talep Edebilme Şartları:

  1. Araçta Değer Kaybı oluşturacak maddi hasarın meydana gelmiş olması,
  2. Meydana gelen kazada %100 kusurlu bulunmuş olmamak,
  3. Kazanın son 2 yıl içerisinde meydana gelmiş olması.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nce 23.09.2010 tarihinde yayınlanan sektör duyurusu ile araç değer kaybı tespitinin kara araçları branşında ruhsat sahibi sigorta eksperlerince yapılabileceği belirtilmiştir.

Araç değer kaybı hesaplanmasında mutlak ve zorunlu bir formül bulunmamakla birlikte, uygulamada en sağlıklı ve yargı mercilerince itibar edilen araç değer kaybı hesaplanma şekline göre;

Araç değer kaybı hesaplanacak aracın;

* Hasar geçmişi ve niteliği

* Kilometresi

* Marka ve model bilgisi, aracın donanımı,

* Aracın yaşı/Üretim yılı

* Kaza öncesi nakit değeri

*Trafiğe çıkış tarihi    

**Onarım yeri,

**Hasarlanma şekli,

**Plastik parça istisnaları vb.  pek çok faktör dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Araç Değer Kaybı Davalarında Zamanaşımı Süresi:

Araç değer kaybı tazminatı taleplerinde zamanaşımı süresi 2 yıldır. 2 yıl içinde aracınızla yapmış olduğunuz kazalara ilişkin meydana gelen değer kaybı zararınızı talep edebilirsiniz.

Hasarlanan araçlarda oluşan değer kaybı zararı Yargıtay’ın son yıllardaki kararları uyarınca ‘gerçek zarar’ kapsamında değerlendirilmekte ve kazaya sebebiyet veren bir diğer ifade ile kusurlu aracın trafik sigortası ile birlikte araç sahibi ve sürücüsü müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmaktadır.

Kaza nedeniyle araç değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir. Kazada sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası tek bir kişinin araç değer kaybını karşılar, bu kişi kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişidir. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortası olacaktır.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisine bakıldığında; 

Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Bu nedenle de kasko sigortasından talepte bulunulamaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer vermektedir.

Bu doğrultuda, aracınızda meydana gelen değer kaybı miktarı ruhsat sahibi sigorta eksperleri tarafından hesaplanarak ‘değer kaybı tespit raporu’ hazırlanmakta ve ilgili kazaya ilişkin hasar evraklarınızla birlikte dosyanız oluşturulduktan sonra kusurlu olan karşı aracın trafik sigortasından, Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurarak(tahkim yoluyla)  tahsil edilebilmektedir.

 

Peki değer kaybı talebi nasıl yapılmaktadır;

Öncelikle aracınızın maddi zararı için açılan dosyasının sonuçlanması beklenmelidir.Maddi hasar dosyası kapanınca ilgili sigorta şirketini tekrar arayıp,yazılı dilekçe ile birlikte değer kaybı ile ilgili olarak dosya açtırmanız gerekmektedir.Sigorta şirketi sizden eksper raporları,maddi hasar dosyasında talep edilen evrakları isteyecektir.İstenilen belgeleri sigorta şirketini gönderdikten sonra ilgili sigorta şirketi değer kaybınızı hesaplayıp vermiş olduğunuz banka bilgilerine değer kaybı talebinizi yatırmaktadır.Tabi bu süreçte dosyanızın zaman dilimlerinde takip etmeniz, eksik evraklarınız veya dosyanın durumunu sormanız gerekiyor.Dosyanızın takibi değer kaybı talebinizi en kısa zamanda sonuçlanmasına neden olacaktır.Değerli sigortalılar sizlere bu yazımda değer kaybı taleplerinizle ilgili bilgiler vermeye çalıştım.Yapmış olduğunuz yolculuklarda kazasız ve belasız yolculuklar diler sevgi ve selamlarımı sunarım.

 

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI