Bugun...

Araç Rayiç Değer Nedir?

 Tarih: 23-01-2019 00:31:00  -   Güncelleme: 23-01-2019 00:43:00
Halil İbrahim Ece

Değerli okurlarım bu yazımda da sizlere en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan ağır hasarlı araçlarda yani Pert olan araçlarda sigortalıya ödenecek olan aracın değerinden bahsedeceğim.

 

Peki araç rayiç değeri nedir?,

Medyana gelen hasar sonrasında ağır hasar aracın yani pert olan aracın o günün şartlarında ne kadar değeri olduğunu gösterir.Açık bir dille söylemek gerekirse aracın o gün ki piyasa değeridir.Araç değerleri yıldan yıla değişeceğinden, örneğin 2010 yılındaki bir aracın şu anki değerini belirlemek için rayiç değer belirleme yoluna gidilir.

 

Araç Rayiç Değer Hangi Durumlarda Gereklidir?,

Kasko bedeli belirlenmesi,kasko sigortası bulunan araçların hasar ve pert durumlarında önemlidir. Hasar gören veya pert durumundaki bir araç için sigorta şirketi tarafından yapılacak olan ödeme, önceki dönemlerde, poliçeye göre belirtilen kasko değerinden gerçekleşirdi.

Yani aracın o günkü değeri ne olursa olsun, poliçede yazan tutar ödenirdi. Bu da ekonomik dalgalanmalar olduğunda ve araç değeri yükseldiğinde araç sahibini zor durumda bırakırdı. Kasko yasası ile bu durum ortadan kalkmış bulunuyor. Bundan sonra poliçeye araç bedeli yerine, araç bedelinin nasıl belirleneceği yani rayiç bedel” yazıyor. Böylece aracın pert olması veya hasar görmesi durumunda ödenecek tutar konusunda sigortalı ile sigorta şirketi arasında çıkan anlaşmazlıklar da son buldu. Aracın sigortalandığı tarihteki değeri değil, hasar gördüğü tarihteki değeri dikkate alınıp buna göre sigorta şirketleri ödeme yapıyor.

 

Araç Rayiç Değer Belirlemede Kullanılan Referans Kaynakları,

Yeni kasko sistemi ile birlikte sigorta şirketleri, araç rayiç değer belirlemede birbirlerinden farklı referans kaynakları kullanabilecek. Şimdiye kadar açıklanan referans kaynakları şunlar:

 

 • TSB Kasko Değer Listesi
 • Sahibinden.com
 • DOD
 • Arabam.com
 • Yetkili Servisler                                                                                                                                                                                         

 

Kaskonuzu İhmal Etmeyin!

Kasko sigortanızı yaptırarak kaza ve pert risklerine karşı bütçenizi güvence altına alabilirsiniz. Bir kaza gerçekleştiği zaman ortaya çıkan hasar bedelini cebinizden ödemek yerine sigorta şirketinin ödemesi, bütçeniz açısından oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu açıdan geç olmadan aracınıza kaskonuzu yaptırınız, yüksek maliyetler ödemek zorunda kalmayınız.Sevgi ile kalınız..

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 1 Yorum
 • MİSAFİR 26-01-2019 03:09:00

  Çok faydalı makale olmuş.Tebrik ederim

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI