Bugun...

Kasko Poliçelerinde İMM Teminatına Dikkat…

 Tarih: 21-11-2018 00:36:00  -   Güncelleme: 21-11-2018 12:04:00
Halil İbrahim Ece

Değerli okurlarım Kasko sigortası satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli teminatlardan biri de İMM teminatı (İhtiyari mali mesuliyet) dir.Bir çok sigortalı Kasko poliçesi satın aldığında teminatları pek incelemez sadece sigortacının söylediği kadarını bilir.Ancak Kasko poliçesi almak için başvuruda bulunan sürücülerin karşısına çıkacak kasko teminatlarından biride “ İhtiyari Mali Mesuliyet” teminatıdır.

 

Peki ihtiyari mali mesuliyet nedir? Kasko sigortaları için ihtiyari mali mesuliyet nedir, ne anlama gelir ?

 

İhtiyari Mali Sorumluluk teminatı kasko poliçesinde ek veya isteğe bağlı teminat olarak sunulur. Tam adı ‘’ Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’’ olan bu teminatın içerisinde yer aldığı kasko poliçesi, araç sahibinin üçüncü kişilere verdiği maddi ve bedeni zararların trafik sigortası teminatlarını aşan kısmını teminata alır.

 

Üçüncü kişilere araç sahibi tarafından zarar verilmesi halinde öncelikle trafik sigortası limitleri devreye girer ve hasar trafik sigortası ile karşılanır.Yaşanan hasarın trafik sigortası limitlerini aşması halinde kasko poliçeniz ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile genişletildiyse devreye girer ve ödeme yapar. Poliçeniz bu teminatı içermiyor ise geri kalan zararın karşılanması için araç sahibinin sorumluluğu artacaktır ve geri kalan tazminatı cebinizden yapmak zorunda kalacaktır.

 

Konuyu örnekle açıklamak gerekirse şayet başınızdan maddi hasarlı bir trafik kazası geçiyor ve kaza oluşumunda %100 kusurlusunuz.Yapmış olduğunuz kazada karşı tarafın aracında 60.000 TL zarar tespiti olduğunu düşünelim.Bu kaza oluşumunda 2018 yılı için belirlenmiş "MADDİ HASAR" trafik sigortası teminatı 36.000 TL dir.Yani trafik sigortanız 36.000 TL karşı tarafın zararını karşılıyor.Geriye kalan 24.000 TL zararı kasko poliçeniz yok ise veya kasko poliçesinde İMM teminatı yok ise cebinizden karşılamak zorundasınız.Günümüzde yüksek segmentte araçların çokluğu ve hasar onarım masrafların yüksek meblağlarda olması nedeni ile Kasko poliçenizde İMM teminatların tutarları da önem arz etmektedir.Kasko poliçesi satın almayı düşünüyorsanız mutlaka İMM teminatının yüksek olmasını dikkat etmeniz sizler acısından avantaj sağlayacaktır.

 

Kasko poliçesine eklenen, belli limitleri olan ihtiyari mali sorumluluk sigortası, zorunlu trafik sigortasını aşan haller yaşadığınızda devreye gireceğinden risk konusundaki kontrolünüzü arttırır. İhtiyari mali mesuliyet teminatında genel uygulama, maddi ve fiziksel zararların karşılanması yönündedir.

 

İhtiyari mali mesuliyet teminatı genel uygulaması, maddi ve fiziksel zararları karşılamak yönündedir. Ancak bazen zarar gören taraf manevi zarar talebinde de bulunabilir. Sigorta sahibi sigorta şirketinden üçüncü kişilerin manevi zararları için de güvence istiyor ise önceden belirtmeli, bu teminatı ilave olarak poliçeye ekletmelidir.

 

İhtiyari mali mesuliyet teminatı ile kasko poliçesi primlerinde bir artış elbette olur ancak bütçenizi çok sarsmadan ödeyebileceğiniz bu ek primler, başınıza gelecek beklenmedik bir durumda; sizi ödeyemeyeceğiniz miktarlardan kurtarır.

 

Kaskonuzu Yaptırmayı İhmal Etmeyin!

Her sürücünün yaptırması gereken trafik sigortası, sizi her zaman koruyamaz. Bu nedenle kasko sigortanızı yaptırmayı da ihmal etmeyin, yollara güvenle çıkın.Sevgiyle kalın…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI