Bugun...

Konut Sigortasının Bilinmeyen Yönleri.....

 Tarih: 17-09-2018 00:13:00  -   Güncelleme: 17-09-2018 22:39:00
Halil İbrahim Ece

Değerli okurlarım sizlere bu yazımda konut sigortalarından bahsedeceğim.Günümüzde maalesef birçok insan ülkemizde sigortalık bilinci oluşmadığından dolayı konut sigortalarından habersiz yada insanlarımızın varsayım üzerinden hareket ederek çok pahallı düşüncesine kapıldığını görüyoruz.

Halbuki konut sigortası günümüz şartlarında o kadar çok ucuz ki bir yıllık konut sigortası teminatlara göre 100 TL ile 300 TL gibi çok cüzi miktarlar tutmaktadır.

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları güvence altına alır.Bu durumda bina teminatı ile içerisindeki her tür sabit tesisat da sigorta kapsamına girer. Hem binanın kendisi hem de içerisindeki eşyaları kapsayan konut sigortası, tam bir koruma sağlayarak risk durumlarında güvence altında olunmasını sağlar.

Herhangi bir hasarın gerçekleşmesi durumunda çoğunlukla eşyalar da hasar görür. Bu nedenle sigortaya konu olan konutların içindeki eşyalarla birlikte güvence altına alınması gerekir. Eşyaların da sigorta kapsamına alınması fiyat farkı şeklinde sigorta poliçesine yansıyabilir ama az bir maliyet farkı ile geniş bir güvence elde edilmesi daha avantajlı bir durum yaratır. Böylece az bir maliyet farkıyla daha geniş bir güvence satın alınabilir.

Ev sahibi ve kiracı olmak arasında da farklı tercihler uygulanabilir. Kiracılar, sadece eşyalarını koruma altına almak için eşya teminatı seçeneğini kullanarak eşyalarını güvence altına alabilirler.

Peki Konut sigortanız varsa ne gibi teminatlardan yararlanabilirsiniz?

Yangın,Grev, lokavt,halk hareketleri ve kötü niyetli hareketler,Sel/su baskını,Cam kırılması,Ferdi kaza,Hırsızlık,Yardım hizmetleri (Su tesisatı, elektrik, çilingir, cam ve benzeri tamir işleri ile acil servis ve irtibat hizmetleri verilmesini sağlar).Enflasyondan korunma,Deprem ve yanardağ püskürmesi,Aile reisi sorumluluğu,Dahili su,Yer kayması,Araç çarpması,Fırtına,Duman,Kar ağırlığı,Yangın mali mesuliyet ve kira kaybı,Enkaz kaldırma,Alternatif ikametgah değişikliği masrafları,komşunuza vereceğiniz zararlar ve konuttan komşuna verdiğiniz zararlarla ilgili rucü hakkı gibi birçok teminatlardan yararlanma imkanınız olabiliyor.Bazı sigorta şirketleri konut sigortalarında yılda belli adetlerle ücretsiz olarak yararlanabilmeniz için bazı imkanları da ekleyebiliyor (Bu imkanları sıralarsak diş muayenesi,diş temizliği ve dişle ilgili yapılması gereken tahlil,kombi bakımı,ambulans hizmeti v.s gibi teminatlar). 

Bu kadar teminatları bir arada bulunan ve bütçenize çok uygun olan konut sigortaları sizleri birçok riske karşı korumakta olduğunu birçok insanımız maalesef bilmiyor.Bizlerin yuvası olan evimizin ve eşyalarımızın kafanızı hiç yormadan her türlü riske karşı konut sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.Günümüzde sıkça rastladığımız yukarıda saydığımız riskler her geçen gün çoğalmakta ve birçok insanımız mağdur olmaktadır.

Bu yazımda da sizlere sigorta bilinci oluşturmak adına konut sigortasının imkanlarından bahsetmek istedim.Umarım sizleri yeterince bilgi aktarabilmişimdir.Hayatınız boyunca mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmeniz temennisiyle kalın sağlıcakla….

 

       SİGORTACI

HALİL İBRAHİM ECE

info@ecesigorta.net

www.ecesigorta.net

 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI