Bugun...

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar !

 Tarih: 21-04-2018 23:35:00  -   Güncelleme: 03-09-2018 22:40:00
Halil İbrahim Ece

Değerli sigortalılar;2007 yılında yayınlanan genelge ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, trafik kazasında eğer maddi bir hasar oluşmuşsa; maddi hasarlı kaza tespit tutanağı doldurulmasının gerektiği belirtilmiştir.Taraflar arasında uyuşmazlık olmaması durumunda taraflar, kazanın oluş şeklini kendi aralarında yazılı olarak belirterek kaza yerinden ayrılabilirler. Kaza tespit tutanağı sonraki sigorta işlemleri için büyük önem taşımaktadır.Birçok sigortalı kaza tespit tutanağını yanlış yada eksik doldurmasından kaynaklı olarak zor duruma düştüğü,haklı olduğu durumlarda,kusurlu bulunmasından dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. 
Ancak kaza tespit tutanağının doğru ve hatasız doldurulması önemlidir.Bu nedenle maddi hasarlı kaza tespit tutanağı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Doldururken Dikkat Edilecek Hususlar
Bu tutanak yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız takdirde doldurulacaktır.

DİKKAT!!! Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR. 
Bu durumlarda 154 numaralı telefondan trafik polisine haber vermeniz gerekmektedir.
• Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
• Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
• Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
• Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
• Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
• Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
• Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise,
• Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa,

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulurken Dikkat Edilecek Noktalar
Kaza yeri, saati ve tarihinin, kazaya karışan araca ait bilgilerin, kazaya karışan sürücü bilgilerinin, trafik sigortası poliçe bilgilerinin dikkatli doldurulduğuna emin olunmalıdır.Tutanakta belirtilmiş alan, kazanın görsel taslağı cadde ve sokak isimleri de not alınarak çizilmeli, araç yönü işaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı şeklinde işaretlenmeli, araçların ilk almış aldıkları darbe yerleri ok işaretleri ile gösterilmelidir.Kazanın nasıl gerçekleştiği tutanakta belirtilen alanda anlatılmalıdır.Tutanağa fotoğraflarınızı eklemeniz sigorta şirketlerinin kusur oranını belirlemesine yardımcı olacak, hızlı sonuç almanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle mümkünse araç yerlerini değiştirmeden kazanın çeşitli fotoğraflarını çekin.
İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

3 numaralı alan varsa görgü tanıklarının ifadesine ayrılmıştır. Alanın yeterli olmadığı durumlarda tanık ifadeleri beyaz bir sayfa kullanılarak tamamlanabilir

4, 5 ve 6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve Trafik poliçesine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

7 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerinde aracın ilk darbeyi aldığı yeri işaretlemeyi unutmayınız

8 numaralı alanda yer alan kutucuklardan uygun olanı (x) ile işaretleyiniz. Bu alanın doldurulması zorunlu olmamasına rağmen şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.

9 Numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlaka çiziniz. Taslak üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir. Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir.

10 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için 10 numaralı alanın yeterli olmadığı durumlarda görüşler beyaz bir sayfa kullanılarak tamamlanabilir.

10 numaralı alanın açıklamadaki şekilde doldurulmasından sonra 11 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.

Tutanakların bir sureti,kaza fotoğrafları,karşı tarafın trafik sigorta poliçesi,ehliyet fotokopisi ve ruhsat fotokopisi mutlaka alınmalıdır.Bu işlemleri tamamladıktan sonra aracınızı servise çekip ilgili sigorta şirketine hasar ihbarında bulunmanız gerekmektedir.Tüm sigortalılara kazasız yolculuklar dilerim.Saygılarımla

Halil İbrahim Ece
Sigortacı

info@ecesigorta.net
www.ecesigorta.net

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI