Bugun...

Sigortacılık Tarihi

 Tarih: 13-04-2018 12:53:00  -   Güncelleme: 13-04-2018 13:57:00

 Sigortacılık Tarihi

Dünyada sigortacılığa benzer ilk uygulamalara günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Babiller’ de rastlanmaktadır. Zamanın ticaret merkezi durumundaki Babil’ de, kervan tüccarlarına borç veren sermayedarlar, kervanların soyulması veya fidye ödeme durumuyla karşılaşmaları halinde tüccarların borçlarını silmekte, buna karşılık borcu tüccarlardan geri aldıkları zaman, taşıdıkları riskin karşılığı olarak ana borç miktarı üzerinden bir miktar para almaktaydılar. Bu olay daha sonra Kral Hammurabi tarafından yasallaştırıldı. Hammurabi Kanunlarının en büyük özelliği haydutların saldırısına uğrayan kervanların zararlarının bütün diğer kervanlar arasında paylaşılmasını öngörmeseydi. Bu, tehlike paylaşmasının kara taşımacılığındaki ilk örneğidir.M.Ö. 600 yıllarında Hindu’ lar sigorta özelliği taşıyan kredi anlaşmaları yapmaya başladılar. Basit içerikli bu anlaşmalar, toplumlardaki sigorta düşüncesini geliştirerek sigortacılıkta ilk adımları ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Bu tür kredi anlaşmaları ortaçağda da gelişerek deniz ödüncü ve nakliyat sigortalarının temelini oluşturmuşlardır.

Günümüze taşınan sigortacılık.

20. yüzyılın başlarında sigorta şirketleri her türlü sigorta ihtiyacına cevap verebilecek şekilde örgütlenmelerini tamamlamış kuruluşlar olarak etkin hizmet verebilecek düzeye ulaşmışlardır.

Neden sigorta yaptırmalıyız derseniz?

Hepimizin tüm varlıkları, yatırımları ve girişimleri aslında bir risk altındadır. Dışarıda nefes alırken de evimizde otururken de çeşitli riskler taşıyoruz. Kalbimizin aniden kan pompalamayacak olması, kapısını kilitleyerek çıktığımız evimize bir hırsız girme ihtimali, ya da kırmızı ışıkta dururken bir aracın gelip bizim aracımıza çarpması. Her an başımıza birşey gelme ihtimali ile yaşarken, bunun bilincinde olup hem kendimiz hem sevdiklerimiz hem de sahip olduklarımızı güvence altına almak için önlemleri almak da bizim sorumluluğumuzdadır. Sigorta, başımıza gelebilecek potansiyel risklere karşı korunmamızı sağlar, bu risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararları karşılar. Bu nedenle de en büyük güvencemizdir. .Bir sigortacı olarak kanunların getirdiği kurullar dışında ahlaki önem taşıdığınıda göz ardı etmemeliyiz.Toplumsal kurallara uymak risklerimizi azaltsada haklı olduğumuz durumda olaylarda yanımızda olan acentelerimiz  bize yardımcı olmaya çalışan birileri var.İyi niyet çerçevesinde büyük hasar rakamlarının  ödendiğine şahit olmuş biriyim.Söz konusu sadece iyi niyet.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat  Etmeliyim?

Günümüzde sigortanın önemi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sigorta Şirketleri sayesinde maddi hasar gelebilecek eşyalarımızı ve mallarımızı koruyabiliriz. Bu koruma maddi yönden olmaktadır. Örneğin, aracınızı çalınmaya karşı sigortaladığınız. Aracınız çalındığı zaman sigorta şirketi size aracınızın bedelini geri ödemek zorundadır. İşte sigortanın günlük hayatımızda bu kadar fazla önemi vardır. Peki, bu kadar önemli bir konuda sigorta işlemi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir derseniz.Sigorta şirketini seçerken güvenilir firma olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sigorta işlemleri çok karmaşık gibi gözükse de aslında oldukça basittir. Sadece yapmanız gereken yükümlülüklerinizi çok iyi bilmektir. Eğer siz kendi üzerinize düşen görevleri bilir ,dikkat eder ve gereken şekilde hareket ederseniz hiçbir zaman sigorta şirketiniz ile sıkıntı yaşamayacağınızı umut ediyoruz...

Serpil Şener

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI