Bugun...

KENDİN OL

 Tarih: 05-06-2018 00:58:00  -   Güncelleme: 05-06-2018 16:17:00
Sevilay Karapınar
Doğduğumuz anda üzerimize düşen meraklı ve aşırı ilgili bakışların etkisiyle mi bilinmez,hayat boyu bütün gözlerin üstümüzde olduğunu düşünerek yaşamak gibi bir hataya düşeriz. Çoğumuzbunun bir hata olduğunu bilir, kendimize hatırlatır ve "bundan sonra farklı olacak" deriz ama "başkaları ne der?" sorusunu "herkesin gözü üzerimde" cümlelerine takılarak yaşamaya devam ederiz.
 
Bu, kimi zaman kendini aşırı önemseme haline dönüşür ve bütün ışıkların üzerimizde parladığı yanılgısına düşeriz.Kimi zaman ise bu ışıkların varlığı bizi ürkek, içine kapanık, yapmak istediği ne varsa içinde kalan birine dönüştürür. İki durumda da sonuç; mutsuzluk.Bu mutsuz durumu değiştiren şey ise kim olduğunu anlamaya çalış, güçlü yönlerini keşfet; kısaca "KENDİN OL"  "İnsanın kendisi olması sorunu tarih kadar eski ve insan hayatı kadar evrenseldir," diyor
 
Dr.James Gordon Kilkey.Riskleri göze alıp korkularımızın, endişelerimizin, duygularımızın içine balıklama dalsak,kendimizi kaçtığımız şeylerin kucağına bıraksak, hayallerimizin, sevginin, arzularımızın peşine düşsek, kendimize korkularımızı da, duygularımızı da yaşamak için izin versek nasıl bir yaşamımız olurdu? Korkusuz, cesur bir hayat sürerdik emin olun. Oysa yaşamımızı o kadar engelliyoruz ki. Bunlardan kurtulabilirsek,
kendimiz olabilirsek hayal ettiğimiz hayatları yaşayabiliriz. Kendimizi tutmadan, duygularımızdan kaçmadan,kendimizle yüzleşmekten korkmadan yaşayabiliriz.
 
Oysa hayatı son durağa yaklaşmış bir insan gibi yaşamalıyız. Her yeni gün yaşama doğru bir atım atın.Kaçtığınız bir duygunun üstüne gidin, onunla yüzleşin, onunla oyun oynayın, korkularınızı, duygularınızı tanıyın,onları çözümleyin, onlarla dost olun."Yaşam ya cüretkar bir maceradır ya da hiçbir şey"...   diyor Helen Keller. Yazıma Douglas Malloch'un dizeleriyle veda etmek istiyorum. 
 
Eğer zirvede çam olamazsan,
Vadide bir çalı ol, ama ol.
Derenin yanındaki en güzel çalı sen ol,
Ağaç olamazsan küçücük bir çalı ol.
 
Çalı olamazsan bir parça çimen ol,
Süsle, şenlendir bir yol kenarını.
Balina olamazsan küçücük bir balık ol,
Ama göldeki balıkların en kıvrak olanı.
 
Hepimiz kaptan olamayız, tayfalar da olacak,
Hepimiz için yapacak bir şeyler var dünyada.
Büyük işler de var küçük işler de,
Yapmamız gereken şey yanı başımızda.
 
Anayol olamazsan ol bir patika,
Güneş olamazsan ol bir yıldız.
İster büyük ol ister küçük,
Her zaman en iyi ol yalnız. 
 
Sevgiyle kalın...
 
 
 
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI