Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

ABDÜLHAMİD HAN VE DARÜLACEZE

 Tarih: 26-11-2018 22:54:00  -   Güncelleme: 26-11-2018 22:57:00
Volkan Yaşar Berber
Osmanlı İmparatorluğu'nun dünya da öncü çalışmalarının Sultan II. Abdülhamid Han'ın  geniş ufkuyla zenginleştirildiği gibi aklın ve ilmin istifadesinin sonucu bugünkü neslimize ve gelecek kuşaklarımıza aktarmayı şerefli bir telakki ederek özel bir ihtimam göstermişlerdir. Sivil ahalinin acil hekim, sağlık personeli, barınma, yeme-içme,reanimasyon, eğitim ve alıştırma, ortotoni, psikolojik yardım, gezintiler, diyetetik yardımların yanında tekerlekli sandalye, yüksekliği ayarlanabilir yataklar vb. yaşam standartlarını yükselten aletler mamafih uzman kadrosuyla gece gündüz hizmet vermeyi darülacezeler daima kendilerine görev bilmişlerdir. 
 
 
Nice zorlukların şahidi darülacezeler dile gelse de söylese der insan bir an için, tarihin  dilsizidir sanki, acizane bir teveccühlen sırlarını saklamakta ıstıraplı duvarlarında. Darülaceze kelimesinin kökeni arapça olup, kısaca düşkünler evi anılarak din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın kadın, erkek, çocuk, yoksul, sakat vs. korunma amaçlı sığındıkları yerleşkelerdir. Mutlakiyetle idare edilen Osmanlı İmparatorluğu 1877 seçimlerine parlementolu rejimle Türkiye'de meşrutiyeti kuran 1877 Kanuni Esasisi ne göre ''Milli Meclis'' azaları padişah tarafından seçilen bir Mebusan Meclisin de oluşturulan koşulların gölgesinde 93 harbi Rus harbinin devamının yanında Romanya prensliğinin Türkiye aleyhine Rusya ile ittifakı mamafih Rusya'nın Türkiye'ye harb ilanıyla Rumeli, Kafkasya, Anadolu'nun her köşesinden düşkünler, evsizler, sakatlar, yaralılar, yetimler, öksüzlerin akın akın İstanbul'a zaruri yüzbinlerin göç etmesiyle acil ihtiyaçtan sebep 6 Nisan 1890 tarihinde II. Abdülhamid Han, nagihani bir ferman buyruğuyla derhal komisyon oluşturularak darülaceze'nin kurulması kararlaştırılarak 11 Nisan 1890 tarihli Resmi Tebliğ ile yayınlanmıştır.
 
 
Darülaceze'nin temeli 6 Ekim 1892 tarihin'de Kağıthane'de atış alanı sırtlarında atılarak, devrin sadrazamı Halil Rıfat Paşa, Darülaceze'nin yapılmasında önderlik etmiştir. Yapıldığı devirde 28 Ocak 1895 tarihinde çıkarılan kararnamelere göre, Yurdun yönetimi, Dahiliye Nezareti'ne bağlanarak Yönetim kurulu başkanlığı, belediye tarafından seçilen ve padişahça onaylanan memur  tarafından yapılırdı. Üyelikleri ise; Vakıflar idaresi, Müftülük ve Zaptiye Nezareti tarafından seçilen memurdan olurdu. Mamafih Darülaceze'de Yahudi, Katolik, Ermeni, Protestan ve Rum azınlıkları da birer temsilci bulundurulardı. Gönüllü olarak görev yapan kurul heyeti temsilcileri adaletli kararlara önem ve özen gösterirlerdi. Yapının mimarı Yanko Bey olup uygulayıcısı Vasilaki Efendidir. Darülaceze 28.500 mk'lik bir alan üzerine 1 Müdüriyet binası, 3 hastane, 1 çocuk yuvası, 5 düşkünler pavyonu, 1 cami,2 hamam, rehabilitasyon merkezi binası yanında daha sonraları ihtiyaç halinde dini ibadethanelerinde eklenmesiyle 20'yi aşkın bina yerleşke edilmiştir.
 
 
Darülaceze'nin resmi açılışı 31 Ocak 1896 tarihinde yapılmış olup bugünkü idaresi 23 Temmuz 1908 tarihin'de İstanbul Belediyesi'ne bağlanarak, 14 Mart 1910 tarihin'de Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne verildi. 3 Ekim 1912'de yönetimi Sıhhıye Müdürlüğü'ne verilerek günümüzde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermektedir. Ecdadımızın her türlü hayır işi için vakıf yolunuda açarak üç kıtada sayısız mescid, darülaceze, ibadethane, han, hamam yaptıragelmişlerdir ki bu hayır sahipleri bir eser yapıp vakfederken o eserin kıyamete kadar yaşaması için gerekli gelir kaynaklarını da temin etmekteydiler.
  Bu yazı 3504 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI