Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

FATİH SULTAN MEHMET HAN

 Tarih: 08-02-2019 00:50:00  -   Güncelleme: 08-02-2019 00:54:00
Volkan Yaşar Berber

Osmanlı İmparatorluğunun iki kez tahta çıkmış 7. padişahı olup II. Murad ve Hüma Hatun dan olmadır. 30 Mart 1432'de Edirne'de Arslan burcunda doğarak eğitiminde Molla Gürani'nin büyük emekleri olup şehzadelerin adetleri icabı meslek olarak top yapımını kendine zanaat seçmiştir. 1444-46 yılları arası 13 yaşında iken Babası II. Murad'ın tahtı kendisine bırakmasıyla Haçlıların harekete geçmesi Fatihin derhal babasına zamane Akşemseddin'in telkinleriyle '' Devletlü babam! Din ve Devlet tehlikededir. Eğer padişah iseniz, buyurun ordunuzun başına geçin!.. Yok eğer padişah ben isem, sizi, orduma başkumandan olarak nasb ve tayin eyliyorum!...'' bunun üzerine babası II. Murad derhal tahta geçerek harekete geçmişlerdir. Fatih Sultan Mehmet Alimk, şair ve yedi yabancı dil bilen çok kültürlü yetiştirilen hatta ''Avni'' takma adıyla şiirler yazan uhruviyeti yüksek şahsiyetti.

 

Fatih Sultan Mehmet Han'ın bir çok eşi olduğu kaynaklarca bilinmekte lakin tam ve net bilgi edinilememektedir. Kaynaklarca tesbit edilenleri arz etmek gerekirse; Gülbahar Hatun 1446, Gülşah Hatun 1449, Sitti Hatun 1449, Turgattir'in 1450'de adı bilinmeyen kızı, Fransız kızı Akide Hatun 1453, İrene Hatun 1453, Lespos Hakimi I. Dorino'nun kızı 1455, George Phrantzes'in kızı Tamara 1456, Mora despotu Demetrius'un kızı Helen 1458, Çiçek Hatun 1458, Trabzon İmparatoru David Komnenus'un kızı Anna 1461, Lespos hakimi I. Dorino'nun ikinci kızı Maria 1462, Negro Ponta savaşında esir alınıp, hükümdarın sözlerini dinlemediğinden öldürülen Anna 1470, son olarak hangi tarihte belli olamayan Esmahan Hatun idi. Evlatları ise II. Bayezıd, Cem Sultan, Şehzade Mustafa, Gevherhan Sultan ve Korkud idi.

 

Fatih Sultan Mehmet Han 1451 senesinde tekrar tahta geçerek hocası Akşemsettin!in destekleriyle bilginleri toplayıp muhtelif sohbetler tertip ederlerdi. Mamafih 1466 yılında batı dünyasının Ptolemy olarak tanıdığı, gökbilimci Batlamyus'un  haritasını yeniden tercüme ettirip haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Hz. Muhammed'in hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul'un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı başaran  Sultan Mehmet 1125 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu'nu ortadan kaldırıp Ortaçağı kapatıp Yeniçağı açarak Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmet olarak anılır oldu. Fatih Sultan Mehmet kardeşi Ahmed'i devletin bekası için öldürtmüş olup İstanbul'un fethi esnasında da  Bizans oyunu, Yıldırım Bayezıd Han'ın oğlu veya Çelebi Mehmet Han'ın oğlu Şehzade Orhan isminde şehzadeyi de katlettirmiştir.

 

Fatih Sultan Mehmet devrinde adalet, hoşgörü sınırlarının her yerinde nizam içindeydi. Osmanlı Devleti'nin idari kurucusu sayılır aslen mamafih Yönetim, maliye, hukuk alanında koyduğu kuralları içeren 'Fatih Kanunnamesi' ile bir kanun koyucu görevi üstlenmiş ve birtakım idari düzenlemeler getirmiştir. Her daim yeni fethedilen yerlere serbest dini ibadet, ticaret haklarını sağlamıştır. Hatta ki Fatih zamanında bir Müslümanın günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamayarak Cağaloğlun'daki bir ağaca asıp üzerine ''Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al'' diye yazdığı para kesesi üç ay kadar o ağaçta asılı kalmıştır. Fatih   Sultan Mehmet 1481 yılına kadar hükümdarlık yaparak bizzat 25 sefere katılmış olup soğukkanlı, cesur ve kararlı kişiliği vardı. Venediklilerin on dört kez başarısız suikastleri göz önüne alırsak zehirlenerek mi veya Gut 'Nikris' hastalığından mı ölümü gerçekleştiği kaynaklarca sahih değildir. Doğu seferinde Gebze'ye yakın Maltepe'deki Tekfur çayırı denilen yerde ağırlaşarak 3 Mayıs 1481 Perşembe günü akşama yakın kırk dokuz yaşında vefat eylediler.

  Bu yazı 8894 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI