Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

FİGARANE YAKARIŞ

 Tarih: 14-10-2018 22:47:00  -   Güncelleme: 14-10-2018 22:49:00
Volkan Yaşar Berber

Hatıralar yığını gibi gözükse de tarih aslen sosyal kimliğin din, dil, ırk, örf, adet, siyasi, politik dışa  tümden vurgusudur. Muhtelif zenginlikleriyle birçok milletlere evsahipliği yapmış Anadolu kültürel değerleriyle kardeşçe yaşamayı bilmiş olub, mirasını nesillere aktararak vatan devlet bilinciyle korunarak günümüze ulaşmıştır. Fertlerin hangi milletten olduğunu, kültür ve ananelerini, kahramanlarını, savaşlarını, galibiyetlerini, mahcubiyetlerini bilmesi de toplumda aklı selim, dirayetli, uzman bir çok yapıların oluşmasını sağlar.  Kimlik kaygısı taşımayan toplumlar birbirleriyle empati, saygı, sevgi, hoşgörüyle destek ve teşvik oldukça dış provakosyanlara fırsat verilmez. Yaşayış tarzıyla, fikir, düşünceleriyle, manevi değerleriyle objektif olarak değerlendirirken insanları, vasfını unutmadan ifade etmektir erdemlilik, bütünlüğe ermek, kendine özgüveni sağlamak, bilinç sahibi olmasıyla dar düşünmeyen bireyler yetiştirmek hedef alınarak yeni, özgün projelerin önünü açabilmektir.

 

Yerel ve kültürel değerlerden başlanılarak toplumları değerlendirmek yerine umumi bakış açısı yanıltabileceği gibi kararların yanlış alınmasına da sebebtir. Evrensel bakış açısını ulaşabilmenin yolu yerel sosyal bilimlerin araştırılarak zamane real yaşanmışlıklara ulaşmak ve arşivlerin günümüze kazandırılmasıyla mümkündür. Mevcut durumun yetesizliği tesbit edilmişse derhal yeni liyakatli beyinlerden oluşan araştırma grubları oluşturularak hakkaniyetli çalışmaların önü açılmalıdır. En kestirme yoldan sonuca ulaşmaktan ziyade meseleleri etraflıca tartışarak sahih ve sabid bilgilere ulaşabilmek adına devletimizin, kurum, kuruluşların destek ve teşviklerinin arttırılması gerekir.

 

İşgalcilerin kavramlarıyla düşünmeye başlayan toplumlar zamanla sosyal ve kültürel yozlaşmaya başladığı gibi fikri ayrılaşmanın zemini hazırlanmaktadır. Zamana bırakılarak toplumlara hissedilmeden yapılan şer baskılarla geri dönüşü olmayan yola sevkedilir.   Tarihin verdiği vazife gereğini iyi algılayabilirsek kuşaklara bırakabileceğimiz  huzur ve mutluluk yolu açılmış olur. İçtimai nizami akıl, aşk ve imanı olan bireylerin oluşturduğu toplumları tek düşmanı nefis olur ki geçmişten ders alınarak hatıraların nelere maal olacağının bilincindedir.

 

Alim’e  ilme kıymet vererek akıl, bilgi ve adalete önem ve özen gösteren devletlerin tarihte yeri olacaktır. Oysa ki değerlerine   sahip çıkmayıp yarınına yatırım yapamayan devletler kaybolmaya mahkümdurlar. Bu figani her ferd üstüne alarak hareket etmelidir ki kims acıyı, zulmü, baskıyı hak etmediği kanısındayım. Olup bitenleri görememenin, uyandırılacağınızı düşünememenin algısıyla, rahatlığının, huzurunuzun daima olacağını zanneden toplumların narkozdan kurtulduğu şu zamanımızda yeni ufuklara yelken açılabilmesi temennilerimle.

  Bu yazı 3884 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI