Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

OSMANLI'NIN DİRİLİŞİ

 Tarih: 19-12-2018 16:04:00
Volkan Yaşar Berber

600 yıl evveli Osmanlı, Oğuz Türklerinin Kayı boyuna bağımlı aşiretten oluşmuştur. On üçüncü asrın ortalarında Başbuğ Süleyman Şah öncülüğünde Anadolu'ya girmiştir ki, Başbuğ Süleyman Şah Fırat ırmağını geçerken boğulmuş olup, olduğu yere defin olmuştur. Peşine dört oğlundan ikisi Sungurtekin ve Gündoğdu beyler merv yakınlarına, diğer ikisi Ertuğrul ve Dündar beylerse Pasin ovasına yönelerek yerleşke edinmişlerdir. Ertuğrul bey zamane oğlu Sarıbatıyı kendinden ayrıştırarak, Konya Selçuklu Sultanına yönlendirerek kendisine yer verilmesini taleb eder ki, Selçuklu Sultanı hem olası Moğol istilasına karşı korunulması gayesiyle Kayılara, Söğüd ve Domaniç havalisini vermiştir.

 

Konya da Selçukilerin son hükümdarı Üçüncü Alaeddin Keykubad'ın, Moğol İmparatoru  İlhan Gazan Mahmud'un emriyle İsfahana götürülerek idam edilmesiyle, Moğolların Konya Selçuklularını darb etmesiyle, Konya tahtı sahipsiz kalarak Denizli de İnanç oğulları, Kütahya da Germiyan oğulları, Karaman ve Konya da Karamanoğulları, Manisa da Saruhan oğulları, Balıkesir de Karasi oğulları, Aydın da Aydın oğulları, Kastamonu da Candar oğulları, Antalya da Hamid oğulları, Muğla da Menteş oğulları bağımsızlıklarını ilan ederler. Bu arada Anadolu'da yaygınlaşan Ahiler toplanarak, Selçuklunun geri gelmemesi taraftarıydılar ki Anadolu'nun her köşesinde zaviyeler açaraktan tasavvufa yönelmişlerdir. Ertuğrul beyin ölümüyle oğlu Osman bey de Ahilere tabii olup çevresinde toplaya gelmiştir.

 

Osman Bey'in oğlu Orhan Gazi 1281 de doğar ki pek küçük yaşlardan itibaren cengaver olarak yetiştirildi. 1326 yılında Padişah oldu. otuz dört sene süren hükümdarlığı, muharebelerde geçti. Sınırlarını Karadeniz kenarında Amasra ya, Akdeniz sahilinde Bergama ya genişletmişti ki, büyük oğlu Süleyman Paşa'nın av sırasında attan düşüp ölmesi ağır gelüp vefat etmiştir. Küçük oğlu Murad hükümranlığa geçmiştir. On dördüncü asır başlarında Türk/Müslüman kültürünün mümessili olan medrese uleması da Osmanlı Hanedanını Anadolu da tek koruyucusu konumuna soktu. Sultan Murad zamanında devrin iki büyük aliminin Çandarlı Kara Halil ve Karamanlı Molla Rüstem katkılarıyla, cihan tarihinde yeni bir çağın başladığını gösteren ilk örnek devlet de kurulmuş olur. Yeniçeri ocağının da oluşturulması hanedan için büyük bir güç olmuştur.

  Bu yazı 3834 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI