Sikiş
Bugun...
SON DAKİKA

TARİHSEL TECRÜBE

 Tarih: 01-08-2018 12:15:00  -   Güncelleme: 01-08-2018 22:40:00
Volkan Yaşar Berber

Uzun yıllarca bu vatan sevdalıları gölgelerin baskısıyla dünyanın neresinde olursa olsunlar daim ıstırab,sefalet, işkence içinde hatta ki Vatanını bir daha görememenin acısıyla hayata gözlerini kapamışlardır.

 

Bir çok sahih ve sabid kaynaklardada gördüğümüz üzücü ama bir o kadar da gerçek vardır ki... olayların kamuoyunca tasvib edilerek devamının geleceği haberleri verilmesiyle alıştırılmasıydı. Halbuki olaylar o derece profesyonelce nizam ediliyordu ki taraflararasında sözde uyuşmazlıkların çözüme ulaştırılabileceği senaryosuyla yıllarca hissedilmeden maddi manevi sömürülmüştür zihinler. Osmanlı Devleti zamanından itibaren süre gelen bir çok meseleler biliçli bir şekilde yaranın kabuğunun olgunlaşmasını beklemeden tekrar tekrar kanatarak süregelen başağrısının devamı sağlanarak hedef alınan Milletlerin, kurumların vb. daim sıkıntı çekmesi veya çektirilmesi sağlanılagelmiş olup İçeride ve dışarıda şer güçlerin talimatlarıyla vazifelenmiş, yeniden uzviyet ve hayatiyet bulamayanlarca dünyalığı ahiretliğine tercih ederek kendi öz ırkına, dindaşına, insanına çıkarlarınca muamele ettirilmişlerdir. Yakın tarihlerde kendi gazilerine kuru ekmek vaad edip ecnebisine 300 TL malullük yardımı edenler arşiv sayfalarında unutulmadı unutulmayacaktır.

 

Kapalı kapılar ardında şer kararlar alınarak Osmanlı, Türk, Arap ve İslam düşmanları zamane alenen  varolan çıkarcı hedeflerini dünyaya haykırabiliyorlarsa eğer geçmişte yapılan hataların tekerrür ettiğinden olup aynaya herbirimizin bakarak sorguya çekmemiz gerektiğidir. Devlet ve toplumun gevşetilmesine olanak veren unsurlar uzun süreç sonunda ağır ağır zihinlere empoze ettirilerek adaletsizlikler, ahlaksızlıklar, manevi zaiyatlar oluşturulur.

 

Maskeler altında faaliyet gösteren lobilerin yoğun ilişkileri deşifre edilerek sosyal medyaya hayırlı işler yapıyorlarmış gibi servis edenler dün olduğu gibi bugünde hedefleri manevi uhruviyeti zayıflatarak bilhassa genç beyinleri zehirleyebilmektir. Bir Millet bilimadamlarını yetiştirirken Tarih biyografisi ve monografisi İbnü'l-Emin Mahmud Kemal'in ''Ben bilmek için öğrendim,onlar ise bilinmek için!'' sözünü sürekli anımsatarak ilmini yükseltmeye ve kalıcı eserler bırakmaya özendirilmelilerdir. Bilgiye sahip olmak herşeye ulaşabilme imkanına sahip yüksek beyinler ihrac eder düzeye gelerek o milletler her alanda saygı görmeye layıktırlar.

 

Başlıca provakatif hareketleri ''insani değerler namına hiçbirşey yok, demokrasi yok, özgürlük yok...'' beyanatlarıyla henüz olgunlaşmamış tarihinden yoksun kesimi kargaşaya davet ederek iç huzuru bozmaktır ki palavralara, tezgahlara gelmeyecek eğitim, öğretime ağırlık verilerek toplumun bilinçlendirilmesi için liyakat sahiblerince söyleşiler, paneller, sempozyumlar kurumlarca tertib ettirilmelidir. Kendi çıkarını düşünenler gaflete, kibire aldanarak bir başkaları sevinsin diye özünü perişan eder ki çıkarları çıkmazları olub hakikati göremeyen kalb ve göze mil çekmişlerdir. İnsancıl  olmayan kurguların hangi elden çıktığı önemsendiği kadar sebeb, sonuç ilişkilerinin erken keşfedilerek siyasetine  uygun olmasını sağlayacak girişimleri başlatmak gerekir. Tarihsel tecrübe, ideoloji, mantalizm ve akıl ile çözümlenemeyecek hiçbir sorun yoktur ki beyinlerinde mazeret üretme merkezleri iflas etmiş olur.Hikmet ve adaletiyle gayret gösterenler zafere emin olduğu gibi  endisinden rızacılarında kalbinde yer alır. Hakiki samimiyet, kişinin istikametli bir hayat yaşayıp, kendi ahlakını ve diğer insanların hal ve ahlaklarını olgunlaştırmak ve insanlardaki kötü huyları gidermektir.

  Bu yazı 4082 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI